Site Rengi

DOLAR 31,3527
EURO 33,9482
ALTIN 2.069,35
BIST 9.119,69
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu
İstanbul
13°C
Az Bulutlu
Cts 12°C
Paz 16°C
Pts 14°C
Sal 11°C

Bakan Pekcan: ”Ocak ayında ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 artışla, 15 milyar 48 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir”

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN,” OCAK AYINDA İHRACATIMIZ, GEÇEN YILIN AYNI AYINA GÖRE, 2 İŞ GÜNÜ EKSİK OLMASINA RAĞMEN, YÜZDE 2,5 ARTIŞLA, 15 MİLYAR 48 MİLYON DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞMİŞTİR. BU RAKAM TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK OCAK AYI İHRACAT RAKAMIDIR. HUZURLARINIZDA, 2021 YILINI BÖYLESİNE ÖNEMLİ BİR BAŞARIYLA (YENİ BİR REKORLA) AÇAN TÜM İHRACATÇILARIMIZI CANI GÖNÜLDEN KUTLARIM. BU RAKAM, İHRACATIMIZDA GEÇEN YILIN SON ÇEYREĞİNDE GÖRÜLEN BÜYÜME SÜRECİNİN DEVAM ETTİĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR. ÖTE YANDAN, OCAK AYINDA, İTHALATIMIZ, GEÇEN SENENİN AYNI AYINA GÖRE; YÜZDE 5,6 AZALIŞLA 18 MİLYAR 123 MİLYON DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞMİŞTİR. OCAK AYI DIŞ TİCARET AÇIĞI, 3 MİLYAR 75 MİLYON DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞMİŞTİR. BU DA GEÇEN SENE OCAK AYINA GÖRE YÜZDE 32’LİK BİR AZALIŞA KARŞILIK GELMEKTEDİR. İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI OCAK AYINDA GEÇEN SENE OCAK AYINA GÖRE 6.5 PUAN ARTIŞLA YÜZDE 83 GİBİ YÜKSEK BİR SEVİYEDE GERÇEKLEŞMİŞTİR. “DEDİ

02.02.2021
97
A+
A-

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ”Ocak ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre, 2 iş günü eksik olmasına rağmen, yüzde 2,5 artışla, 15 milyar 48 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam tüm zamanların en yüksek Ocak ayı ihracat rakamıdır” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ocak 2021 İhracat Rakamları Basın Açıklaması’na katıldı. Basın açıklamasına Bakan Pekcan’ın yanı sıra, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagat ve TİM Başkanı İsmail Gülle de katıldı.

Bakan Pekcan, IMF’nin 2021 yılı için yüzde 5,5’lik küresel ekonomik büyüme ve yüzde 8’lik ticaret artışı tahmininde bulunduğunu anımsatarak, ”Türkiye için verdiği 2021 büyüme beklentisini ise 1 puan yukarı yönlü revize ile yüzde 6 olarak açıkladı. Türkiye olarak, pandemiden çıkış sürecinde ve pandemi sonrası yeni dönemde, atılımlarımızı sürdürerek, küresel ekonomi içinde çok daha güçlü bir pozisyonda olacağımıza inanıyoruz. Doğrudan yatırımlar ve uluslararası ticaretin en canlı aktörlerinden birisi olmaya devam edeceğiz. Nitelikli insan kaynağımız, jeo-stratejik konumumuz; Rekabetçilik avantajlarımız, üretim, kalite ve ihracattaki sağlam altyapımız, yenilikçilik vizyonumuz, geniş pazarlara yakınlığımız, her geçen gün çeşitlenen yerli üretim ve yerli teknoloji çalışmalarımız, Ekonomi ve hukuk alanında başlattığımız yeni reform süreci. Ve de sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde ülkemizde ve bölgemizde alınan güçlü inisiyatifler ve sergilenen liderlik. Tüm bunlar bizi sağlam adımlarla gelecek dönem hedeflerimize ulaştıracaktır” dedi.

“2021 yılı için öngörülen 184 milyar dolarlık ihracat hedefini aşacağımızı değerlendiriyoruz”

Bakan Pekcan, Türkiye’nin 2021 ihracat vizyonu kapsamında dijital pazarlama faaliyetlerine yönelik desteklerinin ilerleten dönemde de artarak sürdürüleceğini ve e-ihracatın artırılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılacağını belirterek, ”2019 yılında kamuoyuyla paylaştığımız İhracat Ana Planı’nda belirlenen; 17 hedef ülke ve 5 hedef sektöre yönelik odaklanma çalışmalarımız sürdürülecek olup, bu ülkelere yönelik ihracatçılarımıza ilave destekler sağlanacaktır, Ayrıca, ihracata yönelik devlet yardımları; sanal fuarlar ve sanal ticaret heyetleri; ihracatın tabana yayılması çalışmalarımız; sanal ticaret akademisi eğitimlerimiz; KOBİ’lere yönelik Eximbank finansman imkanlarının artırılması; ticaret diplomasisi faaliyetlerimiz ve Bakanlığımızın diğer çalışmaları etkinlikle devam edecektir. Tüm bu gayret ve çalışmaların desteği ve ihracatçılarımızın her zamanki azmi ile, pandemi sürecindeki gelişmelere de bağlı olarak, 2021 yılı için öngörülen 184 milyar dolarlık ihracat hedefini aşacağımızı değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tüm zamanların en yüksek Ocak ayı ihracatı”

Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak, 2020 yılı önemli rekorların kaydedildiğini ve 2021 yılını da oldukça olumlu bir ihracat rakamıyla açıyor olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, ”Ocak ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre, 2 iş günü eksik olmasına rağmen, yüzde 2,5 artışla, 15 Milyar 48 Milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam tüm zamanların en yüksek Ocak ayı ihracat rakamıdır. Huzurlarınızda, 2021 yılını böylesine önemli bir başarıyla (yeni bir rekorla) açan tüm ihracatçılarımızı canı gönülden kutlarım. Bu rakam, ihracatımızda geçen yılın son çeyreğinde görülen büyüme sürecinin devam ettiğini göstermektedir. Öte yandan, Ocak ayında, ithalatımız, geçen senenin aynı ayına göre; yüzde 5,6 azalışla 18 Milyar 123 Milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. Ocak ayı dış ticaret açığı, 3 milyar 75 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu da geçen sene Ocak ayına göre yüzde 32’lik bir azalışa karşılık gelmektedir. İhracatın ithalatı karşılama oranı Ocak ayında geçen sene Ocak ayına göre 6.5 puan artışla yüzde 83 gibi yüksek bir seviyede gerçekleşmiştir. Ocak ayı dış ticaret açığı, 3 milyar 75 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu da geçen sene Ocak ayına göre yüzde 32’lik bir azalışa karşılık gelmektedir. İhracatın ithalatı karşılama oranı Ocak ayında geçen sene Ocak ayına göre 6.5 puan artışla yüzde 83 gibi yüksek bir seviyede gerçekleşmiştir. Altın hariç – ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 87’dir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.